Dekorasyon Fikirleri

Banyo Modelleri

Yazar: - 23 Ekim 2018
374
Kişiler, yeni yapmakta oldukları evlerine, tadilattan çıkan banyolarına ya da başka sebeplerle yeniden tasarlamak istedikleri banyolarına birbirinden farklı şık banyo modellerini uygulayabilirler. Banyo modelleri, uygulanacak olan işlemler, kullanılacak olan eşyalar ve ürünler, işlem geçirecek olan banyo yüzeyi; duvarlar ve yerler gibi pek çok değişkene bağlı olarak geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Dekore edilecek olan banyoların […]

Kişiler, yeni yapmakta oldukları evlerine, tadilattan çıkan banyolarına ya da başka sebeplerle yeniden tasarlamak istedikleri banyolarına birbirinden farklı şık banyo modellerini uygulayabilirler. Banyo modelleri, uygulanacak olan işlemler, kullanılacak olan eşyalar ve ürünler, işlem geçirecek olan banyo yüzeyi; duvarlar ve yerler gibi pek çok değişkene bağlı olarak geniş bir fiyat aralığına sahiptir.

Dekore edilecek olan banyoların sahip olduğu alanlar, hangi banyo modellerinin uygulanmasının daha uygun olacağı, hangi banyo modelinden daha çok verim alınacağı konusunda belirleyici rol oynayacaktır. Kişiler, banyolarını dekore ederken ilk olarak banyolarının boyutlarını hesaba katmalı ve sahip olunan alana göre model arayışında bulunmalıdırlar.

Hacmi Küçük Banyolar
Küçük denebilecek bir alana sahip olan banyolarda işlevsellik tasarımdan bir adım daha öne çıkmak durumundadır. Duş kabini ya da küvet, lavabo, klozet, banyo dolabı gibi banyoların demirbaşı olan bu eşyaların uygun şekillerde yerleştirilmesi birincil gereklilik olacaktır. Alanın kısıtlı olduğu banyolarda başvurulabilecek olan ana modeller şu tarza şekillenebilecektir; ilk olarak küvet yerine duş kabini yerleştirilerek banyoda alan kazanılacaktır. Duş kabini kullanılması ile kazanılan alan, banyo dolabı, lavabonun yerleştirilecek olduğu bir banko ( ya da lavabonun kendisinin oluşturduğu bir banko) ve altına çamaşır makinesi ve farklı dolap, çekmecelerin eklenmesi ile yeterli depolama alanı sağlanmış, çamaşır makinesi uygun bir alana yerleştirilmiş ve en temel banyo eşyaları sağlanmış olacaktır.

En temel eşyaların sağlanmasından sonra arta kalan alanlar da en iyi şekilde değerlendirilmelidir. Lavabonun karşısına uygun bir ayna yerleştirilebilir ya da aynanın üzerine sabit olduğu bir dolap, lavabonun üzerine, duvara sabitlenerek de kullanılabilir. Kullanılacak olan mobilyaların rengi, banyonun zemininde ve duvarlarında hakim olan renklerle uyumlu olursa dekorasyon tamamlanmış sayılabilir.

Alanın dar olmasına rağmen oldukça şık işler ortaya çıkartılabilecektir. Kullanılacak olan duş kabininin sahip olduğu alan banyoda az yer kaplarken, duş kabininin sahip olduğu görüntü banyonun havasının yegane değiştiricisi olabilecektir. Tamamen camdan oluşan bir kabin, kabinin altında fayans yerine ahşap ızgaraların kullanılması banyonun geri kalanına oldukça farklı bir dokunuş katacaktır.

Geniş Alanlı Banyolar
Alanı daha geniş olan banyolar için uygulanabilecek olan daha farklı tasarımlar bulunmaktadır. Dar alanlarda duş kabini kullanılması tercih edilirken kısmen daha geniş banyolarda bu tercih küvetten yana olmalıdır. Hacim bakımından büyük olan öğelerin sahip olduğu doku ve özellikler, banyonun dekorasyonu üzerinde büyük rol oynayacak olduğu için işlemeli, klasik bir küvet ya da tam tersi şekilde modern, yuvarlak hatları olan, belki de ahşap bir küvet kullanılabilecektir.

Küvetlerin kullanımından sonra bile banyoda büyük bir boş alan kalıyorsa ve banyonun mimarisi bu tasarım için uygunsa, küvetin bulunduğu kesime bir duş kabini eklenebilir ve her iki öğe de camlı bir bölme ile banyonun geri kalan kısmından ayrılabilir. Camın bir tarafında kullanılacak olan renkler ve tasarımlar bu ayrılma sayesinde diğerinden bambaşka alanlara kayabilir. Lavabonun ve banyo dolabının bulunduğu alanda beyaz ve diğer açık tonlar hakimken diğer kesimde siyah ya da koyu tonlar kullanılabilir.

Lavabonun da geniş bir banko üzerinde bulunacak olduğu bir modelde, lavabonun tam karşısında bir konsol aynası yer alabilir. Aynanın üzerine spor lambaları yerleştirilerek aynadan en fazla verim alması sağlanabilir. Banyoların tavanında asma tavan kullanma yoluna gidilebilir. Asma tavan kullanılan banyolarda ışıklandırma sistemi daha verimli ve daha etkili şekilde kullanılabilir. Ana ışıklandırma sisteminin yanı sıra banyonun tasarımını öne çıkartacak olan LED ışıklandırma sistemi de asma tavanlar ile uyumlu bir şekilde kullanılabilir.

PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ